WIZYTA WE WROCŁAWSKIM RATUSZU

Wizyta we Wrocławskim Ratuszu

13 lutego 2024 r. członkowie i sympatycy Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej mieli okazję spotkać się z Prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem. Data, mimo przesądów związanych z „trzynastką”, okazała się dla nas szczęśliwa. Spotkanie rozpoczęło się na Wrocławskim Rynku, przed fontanną „Zdrój”, skąd o 14:00 udaliśmy się do Ratusza. Przywitał nas tam Jarosław Krauze, wieloletni Radny Rady Miejskiej Wrocławia, w towarzystwie Doroty Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Katarzyny Delikowskiej, kierownik Przestrzeni Trzeciego Wieku, i Agnieszki Żebrowskiej, wszystkie odznaczone specjalnymi, odświętnymi szarfami.

W trakcie drogi do gabinetu prezydenta, nasza wizyta zahaczyła o sekretariat Urzędu Miejskiego, gdzie Jarosław Krauze opowiedział nam o historii tego miejsca, a także o Wrocku, najbardziej znanym kocie Wrocławia, którego figurka zdobi jedno z okien. Niestety, żywy kotek spał podczas naszej wizyty. Wrocek, znaleziony na wrocławskim dworcu autobusowym, został podopiecznym prezydenta miasta, a jego imię wybrali mieszkańcy w głosowaniu internetowym.

W gabinecie prezydenta, przestrzennym i elegancko urządzonym pomieszczeniu, nasza grupa zasiadła w wygodnych fotelach, gotowa na rozmowę. Prezydent był mile zaskoczony, gdy przedstawiliśmy mu naszą aktywność i kreatywność, w tym dwujęzyczne wydania przewodnika „Spacerkiem po Wrocławiu – Promene tra Vroclavo” oraz pierwszą część książki z legendami „Legendy sześciu kontynentów – Legendoj de ses kontinentoj”. Szczególne uznanie prezydenta zdobyła nowa wrocławska legenda oraz obraz Irenki Solarek, ilustrujący jedną z legend. Prezydent z zainteresowaniem wysłuchał także o esperanto, języku, w którym obie książki zostały wydane, oraz o czasopiśmie „Juna Amiko”, zawierającym informacje o Wrocławiu.

Spotkanie z prezydentem było krótsze niż planowaliśmy, ze względu na rozpoczynające się wybory samorządowe w Polsce, co jednak nie umniejszyło jego wartości. Mieliśmy okazję zwiedzić Salę Sesyjną Rady Miejskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego i dowiedzieć się więcej o pracy samorządowców, co było możliwe dzięki pasjonującym opowieściom Jarosława Krauzego. Nasza wizyta zakończyła się zwiedzaniem sali poświęconej Honorowym Obywatelom Wrocławia, gdzie mogliśmy poczuć się przez moment jak prawdziwi uczestnicy życia miasta.

Była to niezapomniana wizyta, pełna wrażeń i nowych doświadczeń. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z prezydentem, aby podzielić się z nim naszymi nowymi projektami.

Joanna Kwiatkowska i Małgosia Komarnicka