SZCZĘŚLIWI, KREATYWNI I AKTYWNI SENIORZY

W poniedziałek, 4 marca 2024 r. w Górze, w Domu Kultury, odbył się program „Szczęśliwi, kreatywni i aktywni seniorzy” zorganizowany przez Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej z Wrocławia i Klub Esperanto z Góry. Obie organizacje zadbały o program artystyczny. Wrocław reprezentował fantastyczny zespół tanecznych seniorów „Espero” (Nadzieja) a Górę uzdolnieni członkowie Klubu Esperanto.

Publiczność przywitały Małgorzata Komarnicka, prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej i Teresa Sibilak, przewodnicząca Klubu Esperanto w Górze. Grupa uczących się języka esperanto w Górze zaprezentowała wiersze, skecze, opowiadanie i piosenki w języku esperanto z tłumaczeniem na język polski. Grupa taneczna o esperanckiej nazwie „Espero” tańczyła między innymi do esperanckich piosenek francuskiego esperantysty JoMo podrywając publiczność do tańca.

Gospodarze zadbali również o pyszny poczęstunek podczas spotkania, ciasta upiekła Basia Seminowicz a tort w esperanckich barwach upieczony został przez Basię Jarząb. Publiczność bawiła się doskonale, podobnie jak wyjątkowi goście, którzy uświetnili swoją obecnością przygotowany program: Burmistrz Góry, Irena Krzyszkiewicz, jej z-ca, Magdalena Głuszko, Starosta Górowski, Urszula Szmydyńska, Prezes Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Urszula Bujek oraz założycielka i pierwsza prezes uniwersytetu, Regina Kumala.

To piękne, pełne radości, piosenek, tańców, poezji, humoru i słodkości spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem w języku esperanto piosenki „Knabineto”. Wcześniej Małgosia i Tereska rozdały publiczności przygotowany tekst i wyjaśniły „system wymowy esperanckiej”. Ten wyjątkowy program zakończyły Małgosia i Tereska dziękując za udział i wręczając, w imieniu organizatorów, przedstawicielom występujących zespołów, dyplomy podziękowania. Drobne prezenty uczestnikom i organizatorom wręczyła również Pani Burmistrz.

Rozstając się, już planowaliśmy kolejne spotkanie…

Waldek Bielecki