Podsumowanie programów autorskich

W sobotę 7. grudnia 2019 r. w siedzibie Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej (ECEM) przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie autorskich programów realizowanych przez tę organizację a dofinansowanych ze środków Gminy Wrocław, Departamentu Prezydenta Wrocławia – Biura Współpracy z Zagranicą, Zarządu Fundacji KGHM Polska Miedź, francuskich esperantystów i środków własnych ECEM.
Tego dnia świętowano podsumowanie projektów, „Zdrowie, mądrość i uroda to moda ponadczasowa” przeznaczonego dla seniorek oraz międzypokoleniowego pierwszego esperanckiego tournée realizowanego pod hasłem „ Różne narody i kultury, ale tylko jeden wspólny język esperanto”.
W spotkaniu uczestniczyli, przedstawiciel Prezydenta Wrocławia, zaproszeni goście, realizatorzy projektów, osoby uczestniczące w wydarzeniach i ich bliscy. Publiczność serdecznie przywitała prezes ECEM Małgorzata Komarnicka, która również wygłosiła krótką prelekcję: „Esperanto – od małego podręcznika do ogólnoświatowego ruchu”. O przepiękny muzyczny akcent zadbał zespół „NaRaz” oraz Wojtek Ławnikowicz, którzy swoje talenty i umiejętności prezentowali także w Niemczech i we Francji podczas esperanckiego tournée. Oprawę taneczną spotkania zapewniła grupa seniorek-cheerleaderek „Gracje”, która swój warsztat rozwija pod patronatem ECEM.
Publiczność obejrzała też 10-minutowy „filmik” prezentujący zdjęcia z pierwszego esperanckiego tournée do Niemiec i Francji. Uczestnicy tego tournée mogli powspominać i podzielić się swoimi wrażeniami. Prezes i wiceprezes Zarządu ECEM wręczyły na ręce dyrektor Doroty Feliks pisemne podziękowanie Prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi za pomoc w zorganizowaniu tego projektu. W dalszej części spotkania podsumowano program „Zdrowie, mądrość i uroda to moda ponadczasowa”, podziękowano wykładowcom pięknymi dyplomami, kwiatami i „słodkościami”.
Po części oficjalnej cała publiczność została zaproszona na poczęstunek przygotowany przez organizatorów spotkania. Na pięknie, świątecznie przystrojonym stole znalazły się różne smakołyki: kanapeczki, koreczki, śledziki, owoce, rozmaite, pyszne ciasteczka i ciasta, ale królowały dwa wyjątkowe ciasta. Jedno to „ciasto esperanckie”, zielone z pięcioramienną gwiazdą na wzór flagi esperanckiej upieczone przez Elżbietę Karbowską oraz piękny i bardzo smaczny biało-czerwony jak polska flaga „narodowy torcik” upieczony przez Irenę Solarek.
Na zakończenie, po posiłku, uczestnicy spotkania tańczyli i bawili się przy muzyce w wykonaniu cudownie grającej i śpiewającej młodzieży z zespołu „NaRaz”.

Elżbieta Karbowska
Sekretarz Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej