Gracje

Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej, od lipca 2018 roku objęło swoim patronatem grupę  cheerleaderek-seniorek o wdzięcznej nazwie „GRACJE”.

Utworzenie tej formacji tanecznej zainicjowane zostało przez Wrocławskie Centrum Seniora w kwietniu 2016 roku. Początkowo do grupy należało 8-10 pań w wieku 60+, mających pozytywne nastawienie do otaczającego świata, poczucie humoru, radość życia; pań kochających ruch i taniec. Organizację grupy powierzono Instruktorce tańca Pani Annie Wiatrowskiej.

Menagerem zespołu dbającym o jego reklamę, stroje, zapewnienie sali do ćwiczeń ( w Szkole tańca „No limits”), pozyskującym sponsorów  oraz organizującym występy  i w nich uczestniczącym jest Wiceprezes ECEM Pani Lucyna Kowalewska.

Obecnie Zespół liczy 20 osób; w większości są to studentki-seniorki lub absolwentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy AWF. Panie spotkają się co tydzień ( czasami dwa razy w tygodniu) w sali do ćwiczeń, gdzie dają upust swojej pozytywnej energii gimnastykując się i ćwicząc aranżowane przez P. Anię układy taneczne ( z kolorowymi pomponami, a także wachlarzami , kapeluszami itp.).

Swoje umiejętności „GRACJE” prezentowały już wielokrotnie m.in. na Festynach Osiedlowych, w Klubach Seniora, na scenie w  Centrach Handlowych,  a także podczas różnych uroczystości  na UTW AWF.

Swoim występem wzbogaciły też Europejski Festiwal Piosenki Esperanckiej, który miał miejsce we Wrocławiu w maju 2018r.

Rok 2021:

Działania zespołu tanecznego GRACJE w roku 2020

22-29.02.20 – Ustka -Ogólnopolski Festiwal Seniorów.

5.03.2020 – Występ w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej” dla pensjonariuszy z okazji Dnia Kobiet. Miłą atmosferą i wspólną zabawą sprawiłyśmy wiele radości wszystkim obecnym na sali.

Rok 2020 rozpoczął się dla naszego zespołu zwyczajnie – występ w Domu Pomocy Społecznej, wyjazd do Ustki, zajęcia taneczne 2 razy w tygodniu, ale w marcu w związku z pandemią koronawirusa sytuacja stała się na tyle groźna, że zawiesiliśmy nasze spotkania do odwołania.

Nie widziałyśmy się trzy i pół miesiąca, od połowy marca do końca czerwca. Kontaktowałyśmy się tylko przez Internet i telefon. Ale jaka była radość ze spotkania 30 czerwca, w nowym miejscu ładniejszym jeszcze, niż poprzednie! Kontynuowałyśmy treningi.

Jeszcze sobie nie poopowiadałyśmy wszystkiego, a już był występ:

18 lipca 2020 tańczyłyśmy na pikniku dla seniorów przy Centrum Aktywności Lokalnej przy ul.

Prądzyńskiego 39. Jest to kolejne piękne miejsce we Wrocławiu na różne aktywności społeczne, a występ należał do udanych.

13-14.08.2020 r. – dwudniowe warsztaty szkoleniowe. Odbywały się one we wsi Czeszów oddalonej od Milicza o ok. 12 km w XIX- wiecznym młynie zbożowym odbudowanym po spaleniu. Jest to teraz klimatyczny hotel o nazwie “Niezły młyn”. Wyjazd ten zawdzięczamy Albertyńskiemu Centrum Seniora Sejsmograf i programowi ASOS, czyli aktywizacji osób starszych. Organizatorką była p. Małgorzata Sieńczyk. Zaprezentowałyśmy część swego repertuaru bardzo przychylnie przyjętego przez publiczność. Była wspólna zabawa

12.09.2020 – VIII Europejski Festiwal Piosenki Esperanckiej. Nowa rzeczywistość – nowe wyzwania. Tegoroczny, VIII już, Europejski Festiwal Piosenki Esperanckiej nie mógł odbyć się w wersji tradycyjnych prezentacji na żywo – konieczna była forma on- line. I my również musiałyśmy się do niej dostosować. Oznaczało to, że musiałyśmy nasz występ nagrać i pokonać w krótkim czasie pewne związane z tym problemy techniczne, ale dzięki temu zdobyłyśmy nową wiedzę. Efekt nagrania wydaje się być jednak

zadowalający, a może nawet bardzo zadowalający. Widzieli nas esperantyści z różnych stron świata. Wieść niesie, że nasz układ tańca do refrenu piosenki „ESPERANTO” i jego wykonanie zyskały powszechne uznanie. A zdziwienie budził fakt, że tańczą seniorki. I to całkiem nieźle!

Jesień 2020 roku przyniosła drugą falę pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zrezygnowałyśmy ze spotkań a zajęcia przeniosłyśmy do świata wirtualnego. Stworzona została grupa na Skypie, gdzie rozpoczęły się regularne, cotygodniowe zajęcia. Prowadziła je nasza trenerka Ania Wiatrowska.

Irena Solarek


Rok 2019:

Galeria:

Dyplom za III miejsce w VII Dolnośląskim Przeglądzie artystycznie zakręconych seniorów

Podziękowania za rok 2018 i 2019