Inauguracja Dni Seniora

10 września 2022, we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska uroczyście zostały zainaugurowane DNI SENIORA. Zgodnie z tradycją Prezydent miasta wręczył symboliczne klucze królowej i królowi seniorów. Przez najbliższy miesiąc to Seniorzy będą gospodarzami Wrocławia. 

DNI SENIORA to coroczna wrocławska impreza, na którą z niecierpliwością czekają wrocławscy seniorzy i nie tylko. W tym czasie odbywają się różne bardzo liczne i ciekawe wydarzenia (spotkania, prelekcje, pokazy, zawody, występy, konkursy itd. itp.).  

W tym roku jednym z wydarzeń było spotkanie z autorami przewodnika „Spacerkiem po Wrocławiu – Promene tra Vroclavo”, wydanego w j. polskim i esperanto. Spotkanie odbyło się w sali Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Publiczność i autorów przywitała reprezentująca gospodarzy Marta Łomnicka. Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci trzech organizacji współpracujących przy powstaniu i wydaniu przewodnika, Edyta Ruszkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Zbigniew Magdziarz oraz inicjatorka i współautorka przewodnika Małgorzata Komarnicka,  prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej.

Małgorzata Komarnicka opowiedziała jak powstawał przewodnik,  z myślą o kim był przygotowywany, kto brał udział w jego realizacji i ile trudności trzeba było pokonać do momentu jego wydania. Joanna Kwiatkowska podkreśliła, że był to czas pandemii i związane z nią wszelkie ograniczenia a Teresa Tadeuszyk dodała, że była to dodatkowa trudność w realizacji projektu. Irenka Solarek podsumowała, że mimo wszystkich przeciwności testując wyznaczone trasy wszyscy fantastycznie spędzali czas. 

W trakcie prelekcji został pokazany krótki filmik reklamujący przewodnik przygotowany przez francuską esperantystkę, Emmanuelle Richard. Pięknie o przewodniku i współpracy wypowiedział się prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Zbigniew Magdziarz. O współpracy opowiedziała też przedstawicielka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Edyta Ruszkiewicz. 

W spotkaniu z powodu choroby nie mógł wziąć udział Bogdan Partyka, senior testujący trasę, którego piękne zdjęcia są ozdobą przewodnika.   

Na zakończenie spotkania Joanna Kwiatkowska przeprowadziła konkurs. Na pytania konkursowe łatwo odpowiadał każdy kto uważnie słuchał wszystkich prelegentów. Nagrodami były przewodniki „Spacerkiem po Wrocławiu – Promene tra Vroclavo„. 

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autorzy z przyjemnością wysłuchali  samych wspaniałych opinii o przewodniku, ale dowiedzieli się również, że największą jego wadą jest to, że nie można go nigdzie kupić. Postanowiono o dodruku, ale wcześniej wrócono do pierwotnej idei, wersji elektronicznej przewodnika.

Joanna Kwiatkowska