Szczęśliwi, kreatywni i aktywni w ramach dni seniora

20. września 2022 roku, we Wrocławiu, w sali widowiskowej Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności, w ramach trwających DNI SENIORA odbyła się prezentacja projektu  SZCZĘŚLIWI, KREATYWNI I AKTYWNI, który realizuje Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej. Realizację projektu umożliwia Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego a finansuje Miasto Wrocław.

Projekt Szczęśliwi, Kreatywni i Aktywni składa się z trzech warsztatów:

1. Nordic Walking aby przywrócić sprawność fizyczną, prowadzony przez Teresę Tadeuszyk. 
2. Szczęśliwi w tańcu aby wyzwolić ekspresję i ukształtować sylwetkę, prowadzony przez Joannę Stanisławską.  
3. Warsztaty Twórcze aby stworzyć konkretne dzieła, pobudzić kreatywność i poprawić koordynację wzrokowo ruchową oraz sprawność manualną, prowadzony przez Małgorzatę Komarnicką. 

Publiczność i prezentujących warsztaty przywitała Marta Łomnicka z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Program poprowadziła prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej i autorka projektu, Małgorzata Komarnicka. Przybliżyła ona publiczności cel powstania projektu Szczęśliwi, Kreatywni i Aktywni, przedstawiła osoby prowadzące poszczególne warsztaty i zapewniła, że uczestnicy projektu zmniejszają dolegliwości bólowe, poprawiają samopoczucie, nastawiają się pozytywnie do życia i otrzymują sporo dawki radości i energii.

Każdy blok programu składał się z krótkiego omówienia jego celu, prezentacji osiągnięć i   krótkiego filmu je pokazującego a kończył się konkursem prowadzonym przez Joannę Kwiatkowską. Nagrodą były jedyne w swoim rodzaju, opracowane przez wrocławskich seniorów, dwujęzyczne, w języku polskim i esperanto przewodniki Spacerkiem po Wrocławiu – Promene tra Vroclavo

Publiczność miała okazję poznać wyjątkowy zespół ilustrujący legendy z różnych stron świata reprezentujący Warsztaty Twórcze. Każda z sześciu pań, Czesia, Irenka, Joasia, Danusia, Renatka i Zdzisia reprezentowała jeden kraj, opowiadała jedną wybraną legendę, prezentowała dzieła z tą legendą związane i opowiedziała jaką techniką one zostały wykonane. Uwieńczeniem tej części był piękny film Irenki Solarek przedstawiający wszystkie dotychczas wykonane ilustracje z informacjami do jakich legend i z jakiego kraju pochodzą.

Podczas prezentacji Nordic Walking podkreślono jak ważna jest technika chodzenia i jakie są konsekwencje z nieumiejętnego używania kijków. Publiczność  ochoczo ćwiczyła prawidłową sztukę chodzenia z kijkami.  

Zespół taneczny Espero, który powstał w ramach projektu Szczęśliwi, Kreatywni i Aktywni wykonał trzy tańce i zaprezentował teledysk ze swojego udziału w X Europejskim Festiwalu Piosenki Esperanckiej tańcząc do piosenki francuskiego esperantysty JoMo. Na zakończenie tancerze zaprosili publiczność do wspólnego tańca. 

Program zakończyła Małgorzata Komarnicka podkreślając, że wszystkie propozycje w ramach projektu Szczęśliwi, kreatywni i aktywni sprzyjają utrzymaniu zdrowia, relaksu, odprężenia się, radości życia, lepszego zrozumienia własnych emocji, ale również wspaniałej integracji w grupie. 

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a wrocławscy seniorzy po raz kolejny  udowodnili, że można rozwijać swoje pasje, zainteresowania i być aktywnym.

Joanna Kwiatkowska