KOLOROWA INTEGRACJA
„Kolorowa integracja” to projekt integracji poza miejscem zamieszkania jej uczestników. Dzięki temu projektowi mogliśmy się lepiej poznać poza własnym lokalnym środowiskiem, poszerzyć wiedzę, zbudować zaufanie między sobą, zdobyć nowe doświadczenia, a nawet wykazać się zaradnością i aktywnością fizyczną.
Na integrację została wybrana Jelenia Góra, miasto położone w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, w województwie dolnośląskim. Tytuł „Kolorowa integracja” został zaproponowany przez Renię Gładysiewicz i pięknie współgrał z założeniami autorki projektu, Małgosi Komarnickiej, która wspólnie z Daną Durman-Ulatowską koordynowała program integracji. Ela Witkowska, jeleniogórzanka, była świetnym przewodnikiem po mieście swojego dzieciństwa i młodości.
Projekt można było zrealizować dzięki współpracy Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, które zapewniło dofinansowanie ze środków Gminy Wrocław.
Pierwszy dzień – 11 października
25-osobowa grupa wrocławskich seniorów przyjechała do Jeleniej Góry w piątek, 11 października, wczesnym rankiem. Iza Zobel-Ferrari, prezes Fundacji Maxibene, zorganizowała w Kościele Garnizonowym specjalnie dla naszej grupy mini koncert organowy światowej sławy organisty Ennio Cominetti. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość zobaczyć i podziwiać pracę organisty.
Zmierzając w stronę Placu Ratuszowego, mijaliśmy Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła. Trochę dłużej zatrzymaliśmy się przy Bramie Wojanowskiej i Kaplicy św. Anny. To nie tylko perełki architektoniczne, ale przede wszystkim świadkowie historii miasta i przemian, jakie w nim zachodziły. Idąc dalej, zatrzymaliśmy się przed Bazyliką Mniejszą św. Erazma i Pankracego – najstarszą i najważniejszą świątynią w mieście, powstałą już w XIV wieku. Następnie podziwialiśmy miasto z Wieży Bramy Zamkowej, która kiedyś pełniła funkcję obronną i była więzieniem miejskim. Kolejnym punktem zwiedzania była Baszta Grodzka – jeden z charakterystycznych zabytków Jeleniej Góry.
Podziwialiśmy również Plac Ratuszowy, otoczony barokowymi, kolorowymi kamieniczkami z arkadami. W centrum znajduje się wpisany do rejestru zabytków Ratusz – siedziba władz miasta. Zmęczeni, ale zadowoleni, postanowiliśmy odpocząć w palarni kawy „AROMA CAFE”, znajdującej się w jednej z kolorowych kamieniczek. Po odpoczynku kontynuowaliśmy zwiedzanie. Szybkim krokiem udaliśmy się do Muzeum Karkonoskiego, gdzie znajdują się zbiory związane z kulturą i historią Karkonoszy i Dolnego Śląska, a także największa i najcenniejsza w Polsce kolekcja szkła artystycznego.
Ten dzień zakończyliśmy zwiedzaniem „Bram Czasu” – wyjątkowego kompleksu tuneli, w samym centrum miasta. Do hotelu wróciliśmy na pyszną obiadokolację i przygotowaliśmy „wieczór integracyjny”. Mimo aktywnie spędzonego dnia, nikt nie zrezygnował z wieczornej zabawy. Był to wieczór tańców, muzyki, doskonałego humoru, świetnych gier, łamigłówek, konkursów i rebusów, czyli rywalizacji w pozytywnym sensie. O wszystko zadbały Dana Durman-Ulatowska i Tereska Krzyżanowska. Wysłuchaliśmy także pięknych wierszy Zdzisi Hampel. Udało się nam obejrzeć filmiki i zdjęcia z pobytu wrocławskich seniorów w Montecatini Terme, które przygotowała Irenka Solarek. Grupa wrocławskich seniorów uczestniczyła w 90. Włoskim Kongresie Esperantystów, prezentując artystyczny program „Pocztówka z Wrocławia”, którym reklamowała swoje miasto. Ten program został także zaprezentowany publiczności w Jeleniej Górze.
Drugi dzień – 12 października
Następnego dnia, w sobotę, 12 października, kontynuowaliśmy zwiedzanie Jeleniej Góry. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa zwiedziła miejsce powstania Jeleniej Góry, a druga – uzdrowiskową część miasta, Cieplice.
Na Wzgórzu Krzywoustego, zgodnie z legendą, powstała Jelenia Góra. Znajduje się tam 35-metrowa wieża, zwana ze względu na swój kształt „Grzybkiem”. To doskonały punkt widokowy na Jelenią Górę, Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Góry Kaczawskie. W Cieplicach, uzdrowiskowej części Jeleniej Góry, grupa zwiedziła Muzeum Przyrodnicze, którego zbiory są gromadzone od XVI wieku. Podziwiali także Pawilon i Park Norweski.
Piękna, jesienna pogoda sprzyjała chwilowej medytacji, a nawet tańcom w parku… Spędziliśmy piękne i niezapomniane chwile w Jeleniej Górze. Z żalem opuszczaliśmy to piękne, wiekowe i bogate w zabytki miasto. Udało się nam połączyć aktywność i odpoczynek, poznać ciekawe krajobrazowo miejsca i skonfrontować zdobytą wiedzę z rzeczywistością przed wyjazdem.
Małgosia Komarnicka