W ramach projektu „Senior z ekologią za Pan Brat” i w tym roku wymieniliśmy się ubraniami. Zamiast wyrzucać ubrania daliśmy im drugie życie.

Przewietrzenie szafy odświeża garderobę a tym samym ułatwia organizację komponowania ubrań.

Podczas spotkania uczestnicy zostali poinformowani, że należy wyjąć wszystkie ubrania z szafy. Przetrzeć półki i szuflady wilgotną ściereczką z octem, aby usunąć kurz i roztocza.

Odłożone ubrania należy podzielić na trzy stosy:

  • pierwszy to ubrania, w których chodzimy,
  • drugi to rzeczy w dobrym stanie, które nie nosimy i możemy je oddać innym osobom
  • a trzeci to zniszczone i poplamione ubrania, które nadają się tylko na śmietnik lub do recyklingu tekstylnego.

Warto również odświeżając szafę przewietrzyć ubrania (np. rozwiesić na balkonie lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu na kilka godzin aby zneutralizować zapachy).

Posegregowane ubrania wieszamy na wieszakach według dobranej kategorii lub kolorami. Mniejsze elementy układamy w szufladach. Do wnętrza szafy wkładamy naturalne odświeżacze (np. woreczki z lawendą, ziarna kawy…).

Na spotkaniu wymieniliśmy się ubraniami. Dokonaliśmy dodatkowej segregacji ubrań, z których na kolejnych spotkaniach powstaną ozdoby np. obrazy.

Projekt jest realizowany przez Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej i w ramach programu „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2025-2026” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl

MJK