WŁOSKI KONGRES ESPERANTO

Grupa osiemnastu osób, reprezentująca Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej, w dniach 22-29 sierpnia uczestniczyła w 90. Włoskim Kongresie Esperanto. Kongres odbył się w samym sercu Toskanii, w Montecatini Terme. Było to ważne i międzynarodowe spotkanie około 200 esperantystów z 21 krajów.

Nasza grupa składała się z utalentowanych ilustratorek z Warsztatów Twórczych, roztańczonych seniorek z choreografem z zespołu „Espero”, prelegentki, witrażystki oraz osób związanych z obsługą techniczną. Uczestniczyliśmy w Warsztatach Kulinarnych w Marli, w zabytkowej Villi Costa, które prowadziła Aleksandra Seghi, profesjonalny piekarz cukiernik. Poznaliśmy tajniki toskańskiej kuchni i nauczyliśmy się przygotowywać lokalne potrawy.

Wzięliśmy również udział w wycieczkach, bliżej poznając piękno Toskanii. Zaprezentowaliśmy program artystyczny pod nazwą „Pocztówka z Wrocławia”, w którym w ciekawy i nietuzinkowy sposób przedstawiliśmy Wrocław, stolicę Dolnego Śląska, oraz wyjątkowy przewodnik „Spacerkiem po Wrocławiu – Promenetra Vroclavo” i książkę „Legendy sześciu kontynentów – Legendoj de ses kontinentoj”.

Renata Gładysiewicz poprowadziła Warsztaty Decoupage – technikę zdobienia różnych przedmiotów poprzez naklejanie na nich warstw, np. cienkich serwetek. Powstały piękne rzeczy w wyjątkowej międzynarodowej atmosferze. Pozostałe po warsztatach materiały organizacja przekazała powstającej w regionie Szkole Polskiej.

Małgosia Komarnicka (organizatorka wyprawy i opiekunka grupy) wraz z Alessandrą Madellą współprowadziła blok programowy „Virina Agado”, w którym zaprezentowała nową Komisję ds. Kobiet przy Światowym Związku Esperantystów oraz wspólnie z Alessandro Perną wyjątkowy klub – Rotary Esperanto-Klubo.

Wieczorem tańczyliśmy w takt piosenek francuskiego esperantysty JoMo oraz innych esperanckich wykonawców.

Uczestnicy naszej grupy spędzili we Włoszech piękne chwile, poznali urocze miejsca, zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia, nawiązali wiele znajomości, a także skonfrontowali swoje zdolności językowe.

-Małgosia Komarnicka