Zespół taneczny „ESPERO” przy Europejskim Centrum Edukacji Międzykulturowej powstał w 2022 roku, ale w listopadzie 2024 roku został całkowicie zreformowany. Obecnie tworzy go siedem seniorek, amatorek. Choreografią zajmuje się Joanna Stanisławska, a menadżerką jest Jadwiga Andrzejewska. Mimo krótkiego stażu, zespół ma już opracowane trzy tańce i dopracowuje kolejne.
Pierwszy publiczny występ został zaprezentowany podczas konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Konferencję od 25 lat zorganizuje Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem, która zajmuje się pomocą osobom niewidomym i słabowidzącym. Jest to coroczne wydarzenie rehabilitacyjne, kulturalne i naukowe poświęcone wdrażaniu w życie planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, czyli udostępnienie tym osobom mówiących komputerów i innych potrzebnych urządzeń.
Generalnym zadaniem REHA jest podsumowanie osiągnięć rehabilitacyjnych, zaprezentowanie najnowszych możliwości, omówienie sytuacji prawnej i życiowej tej społeczności i zaproszenie do większej aktywności. Obecnie REHA FOR THE BLIND IN POLAND jest wydarzeniem na skalę ogólnoświatową, określana mianem Wielkiego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich, ponieważ co roku uczestniczą w niej tysiące osób. Stała się sławna nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, Ameryce Północnej, a nawet w Afryce i Azji; w tak odległych krajach, jak: Afganistan, Singapur, Sri Lanka, Japonia, Kenia, Madagaskar, Mali czy Ghana.
REHA to cały cykl spotkań. Centralne wydarzenia odbywają się w Warszawie, a poprzedzają je spotkania regionalne. Przybywa na nie mnóstwo gości, również z zagranicy.
Dolnośląskie spotkanie REHA odbyło się 15 marca we Wrocławiu, w pięknym Pawilonie Czterech Kopuł, historycznym obiekcie wybudowanym na początku XX wieku. Zespół „Espero”, w języku esperanto oznacza „Nadzieja”, zaprezentował zgromadzonej publiczności dwa wybrane przez siebie tańce. Pierwszy do piosenki „Esperanto” w wykonaniu francuskiego esperantysty JoMo, której słowa przypominają, że razem możemy zdziałać wiele, drugi taniec do piosenki Andrzeja Waligórskiego, „My Wrocławianie”, aby wyrazić radość, że są mieszkankami Wrocławia.
Tańczące panie miały ogromną tremę nie tylko dlatego, że są amatorkami, mają już pewne ruchowe ograniczenia, ale dla większości z nich był to pierwszy publiczny występ w życiu i to podczas tak prestiżowej konferencji. Debiut „Espero” był sukcesem. Seniorki tańczyły na pięknej scenie, czuły sympatię publiczności, o czym świadczyły uśmiechy i mocne brawa.
Udany pierwszy występ na pewno uskrzydli tańczące „Espero” do dalszych treningów i doskonalenia nowych tańców.
Ela Witkowska
(Członek Zarządu Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej)


