Grupa seniorów Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej (ECEM) rozpoczęła realizację projektu „Czy znasz ten Wrocław – uważność w zwiedzaniu”. To projekt, który promuje zwiedzanie miasta w formie spaceru opartego na uważności czyli zwiedzaniu bez pośpiechu i oceniania.
W maju, grupa lokalnych pasjonatów historii, zrealizowała dwa zaplanowane tematy projektu. Pierwszy dotyczył historycznego i decyzyjnego serca Wrocławia a drugi spacer obejmował strefę muzyki i sztuk teatralnych Wrocławia.
16 maja spacer rozpoczęto na Placu Nowy Targ, pierwszym dużym miejscu handlu w historii miasta już w czasach piastowskich. Obecnie znajduje się tu Urząd Miejski Wrocławia.
Kolejne miejsce to Rynek Starego Miasta z pięknym gotyckim Ratuszem, w którym obecnie jest Muzeum Sztuki Mieszczańskiej a w dobudowanym Nowym Ratuszu urzęduje Prezydent Miasta. Na Starym Mieście uczestnicy zapoznali się z odrestaurowanymi po zniszczeniach wojennych 10 domami handlowymi reprezentującymi zarówno styl secesyjny jak i modernizm. Tylko jeden z nich częściowo funkcjonuje obecnie jako dom handlowy. Pogoda, niestety, nie sprzyjała i spotkanie zakończyło się rozmowami i konkursem w pizzerii w Rynku.
30 maja spotkanie rozpoczęto symbolicznie od pomnika Aleksandra Fredry w Rynku. W Rynku znajdują się również pamiątki po Tadeuszu Różewiczu czy Jerzym Grotowskim. Grupa z radością odnotowała fakt likwidowania „betonozy” poprzez sadzenie drzew i krzewów.
Celem spaceru był Teatr Kameralny-druga scena Teatru Polskiego, w którym po wojnie funkcjonował do 1955 roku Teatr Żydowski utworzony przez Idę Kamińską. Usytuowana przy ul. Świdnickiej, odremontowana Opera Wrocławska od strony zachodniej przylega do wielkiego Placu Wolności, na którym stoi nowoczesny gmach Narodowego Forum Muzyki, (NFM), który posiada doskonałą akustykę. Budynek został usytuowany w miejscu, w którym było wysadzone przez Niemców w 1945 roku Muzeum Rzemiosła i Sztuk Artystycznych. Niedaleko NFM znajduje się, w ocalałych fragmentach Pałacu Królewskiego, Muzeum Teatru.
Następnie grupa dotarła pod wspomniany Teatr Polski, odbudowany po wojnie i pożarze, a poźniej pod Teatr Capitol, niegdyś siedzibę Operetki i kina Śląsk, a obecnie Teatru Muzycznego. Uczestnicy spaceru, nasyceni wiedzą, udali się do miłego miejsca na ul. Komandorskiej, gdzie mogli podzielić się wrażeniami, wziąć udział w konkursie z nagrodami i spożyć smaczny deser.
Projekt jest realizowany przez Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej i w ramach programu „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2025-2026” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl
Ela Karbowska – uczestniczka spaceru







