HARMONOGRAM ZAJĘĆ
ZDROWIE, MĄDROŚĆ I URODA TO MODA PONADCZASOWA
12.09.2019 – 9.12.2019
(Szczegółowe informacje poniżej)
23 września
11:00 / Refleksologia – wykład
13:00 / Refleksologia – warsztaty
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
27 września
10:00 / Czysty dom – prelekcja
12:15 / Czysty dom – warsztaty
30 września
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
7 października
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
10 października
10:00 / Język esperanto
12:00 / Jesteś taki jaką pijesz wodę
14 października
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
17 października
10:00 / Język esperanto
18 października
10:00 / Joga twarzy
12:00 / Joga twarzy
13:00 / Refleksologia
21 października
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
24 października
10:00 / Język esperanto
12:00 / Warsztaty twórcze
28 października
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
31 października
10:00 / Język esperanto
12:00 / Warsztaty kosmetyczna
4 listopada
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
7 listopada
10:00 / Język esperanto
12:00 / Warsztaty kosmetyczna
15:00 / Holistyczne spojrzenie na zdrowie
14 listopada
10:00 / Język esperanto
15:00 / Holistyczne spojrzenie na zdrowie
18 listopada
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
15:00 / Czas relaksu i harmonii wewnętrznej
21 listopada
10:00 / Język esperanto
12:00 / Warsztaty twórcze
25 listopada
11:00 / Język esperanto
13:00 / Recykling
28 listopada
10:00 / Język esperanto
5 grudnia
13:00 / Warsztaty kosmetyczne
7 grudnia
12:00 / BAL uczestników projektu
ZDROWIE, MĄDROŚĆ I URODA TO MODA PONADCZASOWA
Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej realizuje autorski program ZDROWIE, MĄDROŚĆ I URODA TO MODA PONADCZASOWA, który jest dofinansowany ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl.
Program trwa od 12.09.2019 do 9.12.2019 a jego głównym celem jest zmiana postrzegania siebie przez seniorki, które czują się bezsilne wobec upływającego czasu i mocno reklamowanemu „kultowi młodości”. Chcemy pokazać, że każdy wiek jest piękny a szczególnie wiek senioralny. Będziemy starać się uświadamiać, że nie warto popadać w rutynę, marazm, bezsilność czy brak nadziei na jakąkolwiek zmianę. Nasz program ma nauczyć dbania o siebie, wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie, ale także za emocje i dokonywane wybory. Pragniemy stymulować korzystanie ze zdobytej już wiedzy, doświadczenia czy intuicji aby być pewną siebie, świadomie przeżywać każdy dzień czyli być zdrową, mądrą i piękną. Chcemy dokonać pewnej „rewolucji” w życiu naszych uczestniczek udowadniając, że będąc seniorką można znaleźć wyjątkową pasję i zmienić swoje życie uosabiając witalność, elegancję i subtelność.
Dzięki naszemu programowi każda uczestniczka odzyska zdrowie i harmonię, naładuje się życiową energią i zrelaksuje się, zyska akceptację, zmniejszy lęk przed zmianą, przemijaniem. Skupimy się też na ochronie środowiska poprzez naukę ponownego wykorzystania zużytych surowców oraz na nauce j. esperanto jako zachęty do nauki języków obcych. Ucząc się języka czujemy się młodsi bo zmuszamy nasz mózg do aktywności i nawiązujemy kontakty z jego użytkownikami nawet na całe życie.
Osoby prowadzące warsztaty to głównie aktywne seniorki 60+, które chcą pokazać, że możliwe jest połączenie działań i pasji.
Nasz projekt uczy dbania o zdrowie, umysł i ciało. Wzmocni poczucie własnej akceptacji, rozwoju własnych talentów oraz wiary w zmianę życia na lepsze.
Język esperanto – 2 razy w tygodniu po 90 minut = podstawowa znajomość języka
Znajomość języków obcych umożliwia człowiekowi swobodną wymianę myśli z przedstawicielami innych narodów. Nasuwa się pytanie, ilu i których języków się uczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest język neutralny (czyli niereprezentujący żadnego narodu) i łatwy czyli język pomocniczy, świadomie skonstruowany przez człowieka. Język, którego nauczy się każdy senior i to w krótkim czasie.
Międzynarodowy język esperanto jako nośnik kultury esperanckiej został 31 października 2014 r. wpisany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzatę Omilanowską na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Recykling – raz w tygodniu, spotkanie 120 minut
Recykling przedmiotów umożliwia wykorzystanie zużytych materiałów, które każdy ma w domu i wykonanie z nich nowych przedmiotów użytku, biżuterii, ozdób (również świątecznych). Zbieranie i suszenie roślin umożliwi tworzenie „liściaków” roślinnych obrazów.
Holistyczne spojrzenie na zdrowie – 2 spotkania po 90 minut
Prelekcje na temat holistycznego podejścia do zdrowia. Zdrowie człowieka w holistycznym podejściu postrzegane jest jako naturalny stan równowagi wszystkich systemów organizmu. Równowaga ta powinna również zachodzić miedzy ciałem, umysłem i duchem. Taką równowagę wraz z dążeniem do jej utrzymania nazywamy homeostazą. Mamy wtedy do czynienia z harmonijnym przepływem energii w całym organizmie, zarówno w jego aspekcie fizycznym jak i energetycznym. Czujemy się po prostu zdrowi, zrównoważeni, pełni energii witalnej i szczęśliwi.
Zdrowe stawy i sprawny umysł – 1 raz w miesiącu, 120 minut
Podczas spotkań gimnastyka zostanie odpowiednio opracowana dla seniorów. Udział w zajęciach nie wymaga żadnych specjalnych predyspozycji. Ból stawów jest stanem, który wymaga aktywnego leczenia, tak by nie utrudniał funkcjonowania i nie stawał się stopniowo coraz silniejszy. Celem zajęć jest poznanie zestawu ćwiczeń, który ma przynieść ulgę bolącym stawom, ale też wdrożyć twórcze myślenie. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na stawy, ponieważ pozwalają je „rozruszać” oraz wzmacniają mięśnie, które są w stanie przejąć część obciążenia.
Warsztaty refleksologia – 1 wykład, 120 minut i 2 razy warsztaty po 120 minut
To forma masażu opierająca się na przekonaniu, że na stopach i dłoniach znajdują się punkty (tak zwane refleksy), które odpowiadają poszczególnym narządom i częściom ciała. Nacisk w odpowiednim miejscu pozwala na przepływ energii przez ciało, czyli korzystnie wpływa na wybrany organ, likwidując dyskomfort spowodowany jego zaburzeniem.
Warsztaty joga twarzy – 2 razy po 60 minut
Joga potrafi przyśpieszyć metabolizm i naturalnie oczyścić organizm. Dzięki niej ciało zachowuje młodość na dłużej – pozostaje gibkie, smukłe, ujędrnione. Regularna praktyka znacząco wpływa na samopoczucie. Ta technika, nazywana „nowym botoksem”, gwarantuje naturalne odjęcie lat! Seria holistycznych ćwiczeń oddechowych połączona z masażem i odpowiednimi ruchami potrafi przywrócić skórze blask, jędrność, poprawić jej koloryt oraz wygładzić istniejące już zmarszczki.
Warsztaty czysty dom – 2 razy (wykład i warsztat) po 120 minut
Prowadząca omówi naturalne sposoby dbania o dom bez użycia chemii. Z czego należy zrezygnować a co stosować i dlaczego warto tę „chemię” z domu wyeliminować. Dowiemy się jak w prosty sposób można posprzątać dom bez stosowanych dotąd detergentów, które zanieczyszczają nasze otoczenie toksynami. Stosując naturalne środki czystości wpływamy na zdrowie nasze i naszych bliskich.
Warsztaty jesteś taki jaką pijesz wodę – 1 raz, 180 minut
Woda stanowi 70% naszego ciała i pełni ważną rolę w każdej funkcji organizmu. Jest podstawowym nośnikiem przy odżywianiu komórek oraz oczyszczaniu organizmu z toksyn, w tym zbędnych produktów przemiany materii. Bez odpowiedniego nawodnienia nasze tkanki i narządy usychają jak niepodlewana roślina. Ważne jest ilość wypijanej wody, jej jakość, ale też sposób jej picia.
Warsztaty czas relaksu i harmonii wewnętrznej – 6 razy po 120 minut
Relaksacja w dźwiękach jest naturalną metodą przywracania naturalnej harmonii wewnętrznej, wspomagającą zdrowie fizyczne i psychiczne. Już Nostradamus przepowiedział, że nieuleczalne choroby nowej ery będziemy leczyć falą dźwięku. Od ponad 5 tysięcy lat w Indiach i w Tybecie używana jest technika pracy z dźwiękiem i wibracjami mis i gongów dźwiękowych.
Warsztaty kosmetyczne – 2 razy po 120 minut
Podczas tych warsztatów uczestniczki dowiedzą się jak za pomocą kosmetyków można poprawić swoją urodę. Prowadząca pokaże również jak nieumiejętnie stosowane kosmetyki dodają lat.
Bal na zakończenie – Uroczyste zakończenie programu w formie balu z podsumowaniem przeprowadzonych działań, śpiewem i tańcem.